Dach

IMG_1380a

20141212_120745000_iOSa

20141220_092538607_iOSb

Dach:

Przykładowy przekrój przez pokrycie.

Rysunek-3a

Od zewnątrz:

  • Blacha gładką łączona na rąbek stojący
  • Ekran włochaty
  • Warstwa płyt OSB-3 gr. 22 mm
  • Szczelina wentylacyjna gr. 40 mm wykształcona za pomocą listew dystansowych (40x60 mm)
  • Warstwa wstępnego krycia z membrany dachowej
  • Łaty nośne o wysokości przekroju 100mm, pomiędzy którymi ułożona jest izolacja termiczna
  • Krokwie o wysokości przekroju 200 mm, pomiędzy którymi ułożona jest izolacja termiczna
  • Paroizolacja aktywna
  • Ruszt stalowy z wełną mineralną grubości 150 mm
  • Płyty gipsowo-kartonowe i masa szpachlowa na gruncie

rabek_zatrzask_1,qHN2qamtn3CDrraeZZ0a

Blacha dachowa.

Dach budowany metodą na rąbek stojący lub rąbek stojący zatrzaskowy to tradycyjne sposoby wykonania pokrycia dachowego za pomocą tzw. metody „na felc”. Sposób takiego kładzenia pokrycia dachowego wymaga dużego doświadczenia oraz odpowiedniego kunsztu dekarskiego, ale zapewnia przez to najwyższą szczelność dachu zarówno podczas deszczu, jak i wiatru. można ją montować na dowolnych dachach, zarówno tych o tradycyjnej konstrukcji, jak i bardziej nowoczesnych.

20141128_124243a

Ekran włochaty.

Inną cechą wyróżniającą nasz dach jest zastosowanie ekranu włochatego bezpośrednio pod przykładowym pokryciem z blachy, na pełnym deskowaniu z płyty OSB-3. Jest on bardzo wytrzymały, a także paroprzepuszczalny w jedną stronę. Stanowi barierę dla wody, która mogłaby się przedostać przez pokrycie z blachy lecz nie przeszkadza warstwie OSB-3 w wentylowaniu się górą. Trójwarstwowy ekran ma duży ciężar powierzchniowy 265 g/m2 i w całości jest wytwarzany z polipropylenu PP. Spodnią warstwą jest włóknina igłowana stanowiąca jednocześnie warstwę anty kondensacyjną i wyrównującą.

Gdy jest gorąco blacha dachowa rozszerza się, gdy jest zimno – kurczy. Ekran ułatwia pokryciu z blachy swobodną pracę. Dzięki niemu pofałdowanie pokrycia dachowego jest niezauważalne.

IMG_1676a

Deskowanie pełne z płyty OSB-3.

Zapewnia znakomitą sztywność dachu. Przy pełnym deskowaniu nie mamy kłopotu z pękaniem ścian i sufitów wykonanych z płyt gipsowych.

20141016_150912a

Szczelina wentylacyjna.

Nasz dach ma kąt nachylenia 45 stopni i jest wentylowany. Oznacza to, że posiada on specjalną przestrzeń w swoim wnętrzu, w której przewidziano przepływ powietrza.

Specjalne otwory wlotowe i wylotowe powodują, że cyrkulacja ta odbywa się dzięki przede wszystkim ciągowi termicznemu, a także wiatrowi.

Wilgoć to główny wróg termoizolacji, ponieważ wraz ze wzrostem zawilgocenia maleje wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Izolacja termiczna traci swoje kluczowe właściwości.

Płaszczyzna wentylowana rozdziela termoizolację od ostatecznego pokrycia. Jej przekrój jest odpowiednio dobrany i powietrze swobodnie przepływające przez nią osusza termoizolację oraz konstrukcję dachową. Ma to doskonały wpływ na trwałość i izolacyjność. Szczelina wentylacyjna w sposób ciągły usuwa wilgoć pochodzącą ze środka domu oraz tę dostającą się z zewnątrz.

Taki rodzaj dachu zapewnia maksymalny komfort cieplny we wszystkich porach roku. Skutki nagrzewania się dachu latem i schładzania zimą są o wiele mniej intensywne.

W lecie przykładowa blacha pokrycia potrafi nagrzać się od słońca do temperatury 70-90 stopni Celsjusza. Płaszczyzna wentylacyjna stanowi barierę dla tej fali gorąca, nie pozwala nagrzewać się wewnętrznym warstwom dachu. W zimie natomiast strumień powietrza ogrzewa się od termoizolacji, a co za tym idzie rośnie jego prędkość przepływu. To z kolei intensyfikuje osuszanie.

Konstrukcja ta eliminuje także zagrożenie powstawaniem w okapach sopli lodu. Dzieje się tak dlatego, iż śnieg występujący na pokryciu i rynnie nie topnieje od strony pokrycia. Lód nie ma prawa się wytworzyć.

20141016_134323b

Membrana wstępnego krycia.

Cała woda wykraplająca się w szczelinie wentylacyjnej trafia na membranę dachowa 155g. Membrana ta nie przepuszcza wody zewnętrznej do wewnątrz budynku (całkowita wodoszczelność), a jednocześnie w odwrotnym kierunku jest wysoko paroprzepuszczalna. Trójwarstwowa membrana rozkładana jest bezpośrednio na termoizolację. Jest odporna na długotrwałe wystawienie na działanie promieniowania UV, odporna na działanie temperatur (od -80°C do +120°C). Pozwala bez przeszkód w osuszaniu całej powłoki termoizolacyjnej dachu.

20141016_093917a

20141126_141132a

Izolacja termiczna w łatach i krokwiach.

Wielkowymiarowa płyta ze skalnej wełny mineralnej. Niepalne ocieplenie i izolacja akustyczna w konstrukcji drewnianej grubości 200 mm. Elastycznie wypełnia przestrzeń pomiędzy słupkami prefabrykatu, co wpływa na likwidację wszelkiego typu liniowych i punktowych mostków termicznych, źle wpływających na parametry termoizolacyjne.

20141124_112031a

20141212_090305a

Paroizolacja aktywna.

Nowej generacji, aktywna paroizolacja, rozkładana od wewnątrz budynku na konstrukcję drewnianą dachu i ścian.

Jest to, w zależności od warunków, paroszczelna bądź paroprzepuszczalna zapora dyfuzyjna (o jednym z największych zakresie zróżnicowania oporu dyfuzyjnego. W okresie zimowym jest dyfuzyjnie szczelna, w okresie letnim przy podwyższonych temperaturach - dyfuzyjnie otwarta. Jest odporna na działanie temperatur (od -80°C do +120°C).

Klasa wodoszczelności paroizolacji to W1. Oznacza to, że produkt przeszedł przez badanie, w którym przez 2 godziny był poddawany działaniu słupa wody pod ciśnieniem 20 barów i wykazał pełną wodoszczelność.

20150110_160737035_iOSa

20150115_145557

Ruszt stalowy z wełną mineralną.

Ruszt stalowy mocujemy do nośnych elementów budynku w sposób nie naruszający szczelności paroizolacji. Szczelność ta jest bardzo ważna.

Przestrzeń między kształtownikami wypełniona jest wełną mineralną. Tworzy nam to dodatkową warstwę termoizolacji o grubości od 80 do 150 mm (opcja).

Ponadto ruszt tworzy przestrzeń, w której bezproblemowo można rozprowadzić instalację elektryczną.

20150129_095631_Richtone(HDR)

Płyty gipsowo kartonowe z masą szpachlową na gruncie.

W zależności od wymaganych parametrów konstrukcja rusztu stalowego obłożona jest jedną, dwoma lub nawet trzema warstwami płyt. Wykończenie masą szpachlową na gruncie. Wystarczy pomalować na ulubiony kolor lub położyć wymarzoną tapetę.