Komin

Komin

W naszym projekcie stosujemy produkty najprężniej rozwijającego się w Polsce producenta systemów kominowych – Brata Systemy Kominowe.

Są to nowoczesne i pierwsze w pełni kompletne systemy gwarantujące niezawodne działanie oraz bezpieczeństwo ich użytkowników. Wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej pozwoliło stworzyć produkty, które od 2008 r. zdobywają coraz większe uznanie oraz nagrody i wyróżnienia na wielu targach oraz wystawach.
Zastosowane rozwiązania powstały w oparciu o najnowszą wiedzę i ciągle rosnące potrzeby rynku.
Do produkcji wykorzystywane są wyłącznie najlepsze surowce, a sam jej proces odbywa się w nowoczesnym, zautomatyzowanym zakładzie, gwarantującym najwyższą jakość oraz powtarzalność produktów. Każdy wyrób poddawany jest szczegółowej kontroli, co gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcję jego użytkowania, a najwyższą ich jakość potwierdają uzyskane Certyfikaty CE na wszystkie systemy.

 

System Brata oferuje wiele rozwiązań i usprawnień dotychczas nie spotykanych u innych producentów.

 

Aby przekonać Państwa do systemu Brata stosowanego w naszych domach pasywnych prezentujemy tok budowy komina. Dowodzi on doskonałej precyzji i pokazuje przemyślane szczegóły, które wpływają na bezpieczeństwo i niezawodność użytkowania.

 

 

1

Montaż wykonujemy w temperaturze powyżej +5°C.

Budowę komina rozpoczynamy od przygotowania fudamentu zabezpieczjąc go izolacją poziomą. Może być to folia PE, papa termozgrzewalna itp. Do posadowienia cokołu komina używamy pustaka kominowego na murarskiej zaprawie. Płyta fundamentowa w tym miejscu, ze względu na ciężar komina, jest dodatkowo zazbrojona na przebicie.

2

Pustak kominowy ustawiamy z zachowaniem odpowiednich dylatacji pomiędzy nim a ścianą tak, aby komin nie został trwale połączony z konstrukcją budynku. Dylatacja ta to min 50 mm od prefabrykowanej ściany o konstrukcji drewnianej.

3

Środek tak ustawionego pustaka należy zalać betonem, a budowę komina można kontynuować dopiero po stwardnieniu betonu, czyli około 48 h.

Jednakże stosowanie gotowego cokółu z wkładem cylindrycznym pozwala nam zaoszczędzić ten czas, gdyż zalewamy betonem tylko pozostałą wolną przestrzeń. Można śmiało, natychmiastowo kontynuować prace związane z murowaniem pustaków oraz klejeniem elementów ceramicznych komina.

4a

4b

Na pustaku kominowym, przy użyciu szablonu montażowego zaznaczamy pole wycięcia, a następnie wycinamy zaznaczone pole, w miejsce którego zamontujemy później kratkę wentylacyjną.

5a

5b

 

Wszelkie prace związane z murowaniem pustaków kominowych wykonujemy wyłącznie gotową cementowo-wapienną zaprawą murarską, gęsto rozrobioną, klasy minimum 2,5 Mpa. Nakładamy ją wzdłuż krawędzi pustaka. Dla osadzenia ceramicznego elementu ścieku kondensatu nakładamy zaprawę również centralnie na uprzednio osadzonym cylindrycznym wkładzie.

6

Każdorazowo podczas nakładania zaprawy na pustak używamy szablonu murarskiego wykonanego z blachy nierdzewnej. Znacznie ułatwia on tę czynność, pozwala precyzyjnie odmierzyć ilość potrzebnej zaprawy oraz chroni przed zabrudzeniem  pozostałe elementy komina.

7

Docięty uprzednio pustak montujemy na przygotowanym cokole. Na zdjęciu widać zastosowane trzy systemy tworzące komin w centralnej części domu. Są to: Brata Uniwersal z prawej, Brata pustak wentylacyjny w środku oraz Brata Turbo z lewej.

8

Przed zamontowaniem elementu ceramicznego ścieku kondensatu należy oczyścić i dobrze zwilżyć wodą jego krawędź na którą będziemy nakładać kit łączący go z kolejnym elementem ceramicznym. Następnie mocujemy na nim obejmę ścieku kondensatu, która ułatwi jego centralne umiejscowienie w pustaku kominowym oraz posłuży do oparcia wełny mineralnej. Tak przygotowany element ceramiczny umieszczamy centralnie w pustaku kominowym na zaprawie cementowej położonej na cylindrycznym wkładzie pustaka cokołowego. Precyzyjne ustawienie ścieku kondensatu ma ogromne znaczenie na całą ceramiczną część konstrukcji komina.

9a

9b

Pierwszy element z wełny izolacyjnej odmierzamy równolegle do dłuższego boku i rozcinamy na pół. Tak przygotowaną wsuwamy w pustak kominowy opierając ją na obejmie ścieku kondensatu.

10a

10b

Na pustaku kominowym przy użyciu szablonu montażowego zaznaczamy kolejne pole do wycięcia, tym razem na drzwiczki wyczystkowe.

Podczas montażu komina zwracamy szczególną uwagę na zachowanie drożności kanałów przewietrzających wełnę izolacyjną. Pomaga w tym wspomniany szablon murarski

11a

11b

11c

Przystępujemy do pracy związanej z klejeniem elementów ceramicznych komina, pamiętając o oczyszczeniu i zwilżeniu wodą krawędzi styków. Ściek kondensatu jak wspominaliśmy jest już zwilżony, teraz kolej na trójnik ceramiczny wyczystki.

Nakładamy kit na ustawiony do góry wewnętrznym wpustem trójnik, po czym odwracając go w dół krawędzią z kitem, montujemy go na wpustach ścieku kondensatu. Stosujemy kit kwasoodporny i żaroodporny. Zwracamy szczególną uwagę aby wyciśnięty przy montażu kit nie wystawał poza wewnętrzne powierzchnie łączonych ceramicznych elementów komina. Nadmiar ten starannie ścieramy mokrą gąbką.

12

By nie dopuścić do zatkania wylotu ścieku kondensatu zabezpieczamy go od wewnątrz folią, którą usuwamy zaraz po zakończeniu prac montażowych.

13

Po zamontowaniu następnego pustaka sprawdzamy pion powstałej konstrukcji, na dwóch tych samych prostopadłych względem siebie ścianach komina.

14

Wełnę izolacyjną wsuwamy w pustaki kominowe stosując zasadę przemienności łączenia wełny.

15a

15b

Na tym etapie zaczynamy montaż pustaków oraz rur ceramicznych z wełną izolacyjną, aż do wysokości umiejscowienia trójnika spalinowego.

Wysokość trójnika jest inna za każdym razem, gdyż jest uzależniona od wielu czynników ( warunki budowlane czy rodzaj urządzenia grzewczego).

16

Gdy dochodzimy do wysokości, na której ma być zamontowany trójnik spalinowy – wycinamy w kolejnym pustaku otwór, oznaczając go uprzednio za pomocą szablonu montażowego. Powtarzamy czynności nakładania kitu i osadzania trójnika w kominie – identycznie jak dla trójnika wyczystkowego.

17

Płytę czołową docinamy do otworu trójnika spalinowego, zaznaczając jej nadmiar tak, by jej elementy mogły szczelnie wypełnić przestrzeń pomiędzy króćcem trójnika, a obudową komina. Docięte elementy wciskamy w tę przestrzeń.

18a

18b

18c

18d

Montujemy pustaki, rury ceramiczne oraz wełnę izolacyjną, aż do miejsca w którym zaczynamy stosować pręty zbrojeniowe. W pustaku stosujemy zaślepki otworów zbrojeniowych. Służą one jako podpora pierwszego pręta zbrojeniowego.  Po osadzeniu prętów przestrzeń między nimi, a pustakiem zalewamy rzadką zaprawą cementową. Pręty skręcamy ze sobą za pomocą  nakrętek.

19

Przejście komina przez strop przeprowadzamy z zachowaniem odpowiednich dylatacji, tak by komin nie został trwale połączony z konstrukcją budynku.

20b

W miejscu przechodzenia komina przez konstrukcję dachu stosujemy  mocowanie dachowe. Składa się ono z prętów gwintowanych, łączonych z konstrukcją dachową za pomocą perforowanych płaskowników z blachy ocynkowanej oraz kątowników z wełną izolacyjną obejmującą cztery naroża pustaków keramzytowych.

21

Dla właściwego przewietrzania komina, otulanie rur ceramicznych wełną izolacyjną, kończymy 8 cm poniżej górnej krawędzi ostatniego pustaka.

22a

22b

22c

22d

Na ostatnim pustaku kominowym kładziemy płytę przykrywającą, której właściwe, centralne położenie ustalimy wsuwając w nią kołnierz uszczelniający. Płytę przykrywającą stalową łączymy z pustakiem za pomocą wkrętów montażowych z uszczelką EPDM.

23a

Po wstępnym ustawieniu stożka komina, mierzymy odległość od jego górnej krawędzi do górnej krawędzi ostatniej rury ceramicznej, uwzględniając ewentualny monaż daszku stożka. Zaznaczamy i odmierzony odcinek odcinamy z rury ceramicznej. Docięty odcinek łączymy z ostatnią zamontowaną rurą. Szczelinę pomiędzy płytą przykrywającą, a kołnierzem uszczelniającym, wypełniamy zawartością tubki uszczelniacza kauczukowego. Stożek komina wciskamy na rurę ceramiczną.

24a

24b

24c

Drzwiczki wyczystkowe montujemy w trójniku wyczystkowym, po nałożeniu na wewnętrzną powierzchnię króćca kitu. Kratkę wywietrznikową montujemy na wcisk w obudowę komina. Sznur ceramiczny stosujemy do wypełnienia dylatacji pomiędzy króćcem trójnika spalinowego, a czopuchem (stalową rurą) podłączanego kotła.

Po wybudowaniu komina naklejamy na drzwiczki wyczystkowe etykietę z klasyfikacją komina.

Po upływie 48 godzin od zakończenia montażu komina można przystąpić do instalacji kotła.

Po okresie około 5-10 dni i osiągnięciu pełnej wytrzymałości połączeń, komin jest gotowy do pracy.

 

 

bu

BRATA UNIWERSAL

Komin przeznaczony jest zarówno do nowoczesnych pieców opalanych gazem lub olejem opałowym, jak i do tradycyjnych pieców opalanych drewnem, węglem, miałem węglowym, brykietem i do kominków.

Trójwarstwowy, w pełni izolowany komin spełnia wszelkie wymagania stawiane przez nowoczesne techniki grzewcze.

Specjalna konstrukcja obudowy komina pozwala na pełne ocieplenie rury szamotowej oraz przewietrzanie całego Komina.

Komin BRATA UNIWERSAL przeznaczony jest do odprowadzania spalin w zakresie temperatur 60° - 600° C

Zastosowane w systemie BRATA UNIWERSAL rozwiązania sprawiają, że jest to nowoczesny, bezpieczny, oraz dopracowany w każdym detalu komin.

bt

KOMIN BRATA TURBO

Komin BRATA TURBO jest prostym w budowie, dwuwarstwowym systemem odprowadzającym spaliny i doprowadzającym powietrze do pieców gazowych z zamkniętą komorą spalania, o temperaturze spalin nie przekraczających 200°C.

Jego konstrukcja i użyte materiały spełniają wymagania techniczne do obsługi najnowocześniejszych urządzeń grzewczych opalanych gazem.

W systemie BRATA TURBO powietrze zasilające komorę spalania, prowadzone jest obudową komina, strumieniem przeciwnym do gazów spalinowych. Efektem tego jest podgrzanie powietrza zassanego od góry komina i zmniejszenie strat energii, a jednocześnie zwiększenie sprawności podłączonych urządzeń grzewczych.

System BRATA TURBO zapewnia stałą sprawność kotłów i w zależności od ich mocy oraz ilości podłączanych urządzeń oferujemy kominy o następujących przekrojach: ø 100, ø 140, ø 200, ø 250, ø 300.

System kominowy BRATA TURBO spełnia wymogi normy: EN 13063-3;2007 T200 P1 W2 O50 potwierdzone certyfikatem nr 1020-CPD-030040549.