Konstrukcja

20140918_142511a

IMG_0941a

 

Konstrukcja budynku.

Konstrukcję budynku - ściany, strop i dach wykonujemy z prefabrykowanych elementów, budując je z certyfikowanego, suszonego drewna klasy C24.

Konstrukcyjne poszycie ścian, stropów i dachu stężające budynek wykonujemy z płyty OSB-3 oraz z płyt gipsowo-kartonowych.

Elementy sporządzone na wymiar z doskonałą precyzją  są montowane za pomocą różnego rodzaju łączników w postaci gwoździ, śrub, zszywek czy innych łączników metalowych.

Drewno, z którego tworzymy konstrukcje spełnia wymogi wytrzymałościowe zgodnie z obowiązującymi normami, jest suszone komorowo, czterostronnie strugane, ze sfazowanymi krawędziami, o wilgotności średnio 15%.

Materiał przechodzi kontrolę by wyeliminować możliwe ślady kory, zarobaczenia, siniznę i zgniliznę, jest pozbawiony dużej ilości sęków, pęknięć, krzywizn i wichrowatości.

Drewno posiada deklarację zgodności potwierdzającą spełnienie wymogów określonych w Polskich Normach.

 

IMG_0945a

Przykładowy prefabrykat.

Pozioma belka dolna (podwalina) impregnowana jest ciśnieniowo. Posiada nawiercone otwory na kotwy M16 wiążące ścianę z płytą fundamentową w rozstawie maksymalnym 2000 mm). Do podwaliny montujemy słupki o osiowym rozstawie 400 mm. Góra słupków jest spięta podwójną belką wieńczącą (oczepem). Dolny oczep służy do montażu słupków prefabrykatu, górny do spięcia ścian kondygnacji na placu budowy i przenoszenia obciążeń z elementów konstrukcji wyższych kondygnacji takich jak strop i dźwigary dachowe.

 

IMG_1088a

Prefabrykaty posiadają różnorakie otwory pod okna i drzwi. Nadproża (belki nad otworami okiennymi i drzwiowymi) są wykonane jako zamknięta skrzynka drewniana, złożona z poziomych i pionowych belek. Środek takiej skrzynki jest wypełniony izolatorem termicznym, by maksymalnie docieplić konstrukcję. Nadproże montowane jest między słupkami w module 400 mm, oparte obustronnie na dodatkowych słupkach ościeża.

Słupki w prefabrykatach kształtujących narożnik domu są dodatkowo wzmocnione dwoma elementami; jeden zamyka narożnik zewnętrzny, drugi służy podparciu wewnętrznej okładziny wykończeniowej.

 

IMG_1027a

Ściany prefabrykowane parteru po ustawieniu na płycie fundamentowej i wstępnym zakotwieniu podlegają precyzyjnej kontroli wymiarów, a następnie rektyfikacji. W prosty i szybki sposób korygujemy wszystkie narożniki domu nietrzymające kąta 90 stopni. Koniec z „niewinklowymi ścianami”!

 

IMG_1201a

Po tej czynności przychodzi kolej na montaż górnego oczepu (wieńca drewnianego). Ściany na etapie produkcji są wyposażone w podkładki tłumiące i uszczelniające połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami. Oczep górny przylega do dolnego w sposób uniemożliwiający penetrację zimnym powietrzem. Ponadto wszystkie drgania ze stropu nad parterem są tłumione, zapewniając podwyższony komfort użytkowania.

 

IMG_1264a

Na gotowym wieńcu montujemy prefabrykaty dźwigarów  w rozstawie 400 mm (w miejscu słupków ścian parteru). Dzięki takiemu rozstawowi szerokość przekroju belek stropu i krokwi jest znacznie zredukowany, przez co ich ciężar jest niewielki. Dźwigarów jest więcej niż w tradycyjnym dachu, ale są o połowę lżejsze, dlatego wykorzystanie materiału jest porównywalne. Mały ciężar pozwala nam na łatwy transport na plac budowy. Przykładowo: montaż wszystkich dźwigarów na wieńcu drewnianym ścian parteru zajmuje około 3 godziny.

(Link do filmiku youtube ze statywu)

Konstrukcja dachu z dźwigarów jest dwuspadowa o kącie nachylenia połaci 45°, pas górny dźwigara łączony z pasem dolnym, jętkami i skratowaniem za pomocą płytek kolczastych wciskanych na warsztacie.

 

IMG_1375a

Od spodu belek stropowych (dolnego pasa dźwigarów) przykręcamy ślepy pułap, służący przeniesieniu obciążeń pochodzących od warstw wygłuszających, międzykondygnacyjnych.

 

IMG_1398a

20141106_153402a

Całość konstrukcji drewnianej stężamy za pomocą pojedynczej warstwy z płyt OSB-3 gr. 22 mm, montowanej z dylatacją 3 mm między płytami. Miejsce ich montażu to ściany zewnętrzne, strop nad parterem, góra dźwigarów dachowych. Uzyskujemy dzięki temu tarcze stężające budynek, pracujące statycznie we wszystkich kierunkach. Płyty łączymy w słupkach prefabrykatu, gwoździami. Płyty kładziemy „na mijankę”, by uniknąć krzyżowych połączeń, łączymy je również jak najdalej od wszelkich otworów.

 

IMG_1367a

Zalety wykonanej w ten sposób konstrukcji drewnianej budynku to:

  • Znakomita izolacyjność cieplna, wpływająca na obniżenie kosztów za energię.
  • Bardzo zdrowy mikroklimat. Drewno jest surowcem naturalnym, samoregulującym wilgotność, poza tym to zastosowane przez nas nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed korozją biologiczną – proces suszenia komorowego skutecznie ją eliminuje, przez co stosujemy mniej chemii w naszych budynkach.
  • Znacznie skrócony czas montażu –niepotrzebne są przerwy technologiczne na takie czynności jak wysychanie betonu, a gotowe prefabrykaty powodują skrócenie budowy do trzech miesięcy.
  • Możliwość budowy w zimie.
  • Obniżona masa całego budynku powoduje oszczędność na fundamentach.
  • Bardzo łatwa przebudowa lub modernizacja gotowego budynku.
  • Precyzja wykonania bardzo ważna podczas budowy budynku pasywnego.
  • Wyeliminowane odgłosy skrzypienia podczas użytkowania - użyte drewno nie odkształca się podczas schnięcia, ponieważ już od początku jest suche, płyty OSB-3 montowane z zachowaniem odpowiedniej dylatacji, dodatkowo podkładki tłumiące drgania.