Ściany zewnętrzne i wewnętrzne

Ściany zewnętrzne:

 

Oto przykładowy przekrój przez ścianę zewnętrzną:

Rysunek-4aa

Opis rysunku:

  1. Warstwa wykończeniowa, zewnętrzna – tynk mineralny.
  2. Wełna mineralna grubości 150 mm.
  3. Wiatroizolacja.
  4. Płyta OSB-3.
  5. Wełna mineralna w konstrukcji drewnianej grubości 180 mm.
  6. Paroizolacja aktywna.
  7. Wełna mineralna grubości 50 mm w stelażu stalowym.
  8. Płyty gipsowo kartonowe z masą szpachlową na gruncie.

Warstwa wykończeniowa, zewnętrzna – tynk mineralny.

Jest on paroprzepuszczalny, pozwala więc na swobodne wentylowanie warstw tworzących ścianę zewnętrzną. Kładziony na dwóch warstwach kleju i gruncie. Takie wykończenie elewacji daje wygląd standardowego budynku murowanego.

Oczywiście możliwe jest wykończenie budynku innym materiałem, przykładowo: płytką włóknocementową, drewnem, betonem architektonicznym lub panelem z płyty kompozytowej. Elewacja może imitować dom z bala lub być wykonana z cegły klinkierowej.

Wełna mineralna grubości 150 mm.

Termoizolacja ta jest dobierana w zależności od warstwy wykończeniowej. Np. wełna pod tynk mineralny różni się od wełny stosowanej pod elewację z drewna. Niezależnie od wykończenia nasz budynek jest zawsze ocieplony najwyższej jakości wełną mineralną.

Dlaczego wełna, a nie styropian? Wełna ma to do siebie, że jest paroprzepuszczalna, styropian nie - dlatego ściany budynku w technologii szkieletowej, drewnianej mogą swobodnie „oddychać”. Nie gniją, nie atakuje ich pleśń ani grzyby. Poza tym jest niepalna oraz akustycznie lepsza od styropianu.

Wiatroizolacja.

Przy drewnianej konstrukcji ścian na wiatroizolację wykorzystujemy przędzione włókno polipropylenowe, (membrana niskoparoprzepuszczalna). Umożliwia ono efektywną ochronę ram i szkieletów drewnianych przed deszczem, śniegiem czy kurzem.
Odpowiednio niska paroprzepuszczalność wiatroizolacji pozwala na kontrolowane wyprowadzanie wilgoci i pary z drewnianej konstrukcji, jednocześnie chroniąc przed napływem deszczu i wilgoci z zewnątrz.

Płyta OSB-3.

Pełni rolę tarczy stężającej budynek i powierzchni nośnej dla wełny mineralnej pod tynkiem. Jest układana „na mijankę” z 3 mm fugą zapewniającą wentylacje dalszych warstw ściany zewnętrznej.

Wełna mineralna w konstrukcji drewnianej grubości 180 mm.

Elastycznie wypełnia przestrzeń pomiędzy słupkami prefabrykatu, co wpływa na likwidację wszelkiego typu liniowych i punktowych mostków termicznych, źle wpływających na parametry termoizolacyjne.

Paroizolacja aktywna.

Nowej generacji, aktywna paroizolacja, rozkładana od wewnątrz budynku na konstrukcję drewnianą ściany.

Jest to, w zależności od warunków, paroszczelna bądź paro przepuszczalna zapora dyfuzyjna (o jednym z największych zakresie zróżnicowania oporu dyfuzyjnego. W okresie zimowym jest dyfuzyjnie szczelna, w okresie letnim przy podwyższonych temperaturach - dyfuzyjnie otwarta. Jest odporna na działanie temperatur (od -80°C do +120°C).

Klasa wodoszczelności paroizolacji to W1. Oznacza to, że produkt przeszedł przez badanie, w którym przez 2 godziny był poddawany działaniu słupa wody pod ciśnieniem 20 barów i wykazał pełną wodoszczelność.

Wełna mineralna grubości 50 mm w stelażu stalowym.

Ruszt stalowy mocujemy do nośnych elementów budynku w sposób nie naruszający szczelności paro izolacji. Szczelność ta jest bardzo ważna.

Przestrzeń między kształtownikami wypełniona jest wełną mineralną. Tworzy nam to dodatkową warstwę termoizolacy o grubości 50 mm.

Pondadto ruszt tworzy przestrzeń, w której bezproblemowo można rozprowadzić instalację elektryczną.

Płyty gipsowo kartonowe z masą szpachlową na gruncie.

W zależności od wymaganych parametrów konstrukcja rusztu stalowego obłożona jest jedną, dwoma lub nawet trzema warstwami płyt. Wykończenie masą szpachlową na gruncie. Wystarczy pomalować na ulubiony kolor lub położyć wymarzoną tapetę.