Zalety

Budownictwo pasywne ma kilka udowodnionych zalet, które być może przekonają Państwa do bliższego zapoznania się z tą technologią.

Niezależność od uwarunkowań polityczno-prawnych

Domy pasywne są niezależne od wielkich dostawców surowców ziemnych, takich jak węgiel czy gaz i nienarażone na ewentualne odcięcie takich mediów. Niezależnie od wzrostów cen ropy i gazu, nasz dom sam będzie się w dużej mierze zasilał energią słoneczną, wiatrową i ziemną.

Oszczędność

Koszt budowy domu pasywnego jest o ok. 30% wyższy niż tradycyjnego. Dom pasywny zużywa jednak pięciokrotnie mniej energii niż dom tradycyjny, dlatego już w pierwszym roku użytkowania zauważymy różnicę w stanie portfela. A po 10-15 latach odnotujemy wymierne oszczędności finansowe.

Trwałość

Aby spełnić standardy domu pasywnego, należy budować z możliwie najlepszych, nowoczesnych materiałów. Ponieważ przy budowie ogromną ilość pracy pochłaniają właśnie przygotowania i jej planowanie, nie ma tu miejsca na wady konstrukcyjne i nic nie jest zamontowane przypadkowo. Co za tym idzie - w przyszłości czeka nas mniej remontów i napraw.

Design

Głównym założeniem domu pasywnego nie jest wygląd, a funkcjonalność. Dlatego charakterystycznymi cechami takiego domu są: minimalistyczna forma, neutralna kolorystyka, solidne ściany i małe okna od strony północnej, zrekompensowane dużymi przeszkleniami od południa. Bryły domów pasywnych, przypominające nowoczesny skandynawski design, to nowa jakość w estetyce polskiego budownictwa jednorodzinnego.

Wartość

Posiadając certyfikat domu pasywnego oraz świadectwo charakterystyki energetycznej dokumentujące jego energooszczędność, możemy przy sprzedaży ustalić odpowiednio wysoką cenę za taki dom.

Świeże powietrze w domu

Według danych niemieckiego Passivhaus Institut, bardzo ważną cechą domu pasywnego jest kontrolowany system wentylacji, który w sposób ciągły wymienia "zastałe" powietrze w domu. System ten wyciąga zbyt wilgotne powietrze z łazienek oraz zapachy i zanieczyszczenia z kuchni oraz pokoi i zastępuje świeżym powietrzem z zewnątrz. Dzięki temu możemy utrzymać w domu powietrze o 30-60 procentowej wilgotności oraz zmniejszyć w nim ilość kurzu i alergenów.

Komfort mieszkania

W domach pasywnych mamy możliwość utrzymania stałej, odpowiadającej nam temperatury przez cały rok. Co więcej, dzięki zastosowaniu grubych ścian i szczelnych izolacji, domy te są też doskonale wyciszone.